Termomodernizacja – klucz do niższych rachunków za ogrzewanie i chłodzenie

Szukasz sposobu na zmniejszenie kosztów eksploatacji nieruchomości związanych z jej ogrzewaniem oraz chłodzeniem? Odpowiedzią na Twoje potrzeby może być termomodernizacja budynku. Obejmuje ona szereg prac prowadzących do poprawy efektywności energetycznej obiektu. Sprawdź, jak termomodernizacja może wpłynąć na obniżenie Twoich rachunków za ogrzewanie i chłodzenie domu.

Na czym polega termomodernizacja nieruchomości?

Termomodernizacja to pojęcie, które stosuje się w odniesieniu do szeregu prac związanych z modernizacją budynku. Są one nastawione na poprawę efektywności energetycznej obiektu. Obejmują nie tylko poprawę termoizolacji i wykonanie podstawowych prac remontowych, ale również wymianę: urządzenia grzewczego, klimatyzacji, wentylacji czy też stolarki okienno-drzwiowej. Ponadto w ramach termomodernizacji prowadzi się także inwestycje w odnawialne źródła energii. Zakres prac i działań dostosowuje się do konkretnej specyfiki nieruchomości i jej stanu technicznego. 

Jak termomodernizacja wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie i chłodzenie?

Poprawa efektywności energetycznej nieruchomości wpływa bezpośrednio na wygodę jej użytkowania oraz koszty związane z jej eksploatacją. Jest to związane z tym, że termomodernizacja ukierunkowana jest na ograniczenie strat ciepła. Dzięki temu łatwiej o utrzymanie komfortu cieplnego domowników. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii cieplnej. Im mniejsze zużycie, tym niższe rachunki eksploatacyjne. Korzyści dotyczą nie tylko finansów, ale również ograniczenia emisji zanieczyszczeń i lepszej dbałości o środowisko. 


Wbrew pozorom termomodernizacja wpływa także na zmniejszenie kosztów związanych z chłodzeniem pomieszczeń. Jak to możliwe? Wysokiej jakości izolacja termiczna chroni zimą przed wychładzaniem się wnętrz, a latem przed przenikaniem do nich ciepłego powietrza z zewnątrz. Dzięki temu łatwiej o utrzymanie optymalnych parametrów powietrza w domu. Oznacza to, że system klimatyzacji może pracować na mniejszych obrotach. Przekłada się to na mniejszy pobór energii elektrycznej i niższe rachunki eksploatacyjne. To kolejny argument za tym, aby przeprowadzić audyt swojej nieruchomości, a następnie wykonać niezbędne prace termomodernizacyjne. 

Wsparcie w pozyskaniu dofinansowania na prace termomodernizacyjne

W kontekście obniżania rachunków za ogrzewanie i chłodzenie domu, warto sprawdzić dofinansowanie do termomodernizacji. Korzystając z zewnętrznych środków, możesz ograniczyć własny wkład finansowy. Rekomendowanym wyborem jest program „Czyste Powietrze”. Skierowany jest on do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Inne możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego to m.in.: ulga termomodernizacyjna, premia termomodernizacyjna oraz grant termomodernizacyjny. 

Zależy Ci na efektywnym przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych i chcesz ubiegać się o dofinansowanie? Zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami firmy Vosti. To prawdziwi eksperci w tym zakresie. Od lat wspierają właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych w uzyskaniu dofinansowania, a następnie w przeprowadzeniu kompleksowej termomodernizacji nieruchomości. Więcej informacji o potencjalnej współpracy uzyskasz w kontakcie z ekspertem Vosti. To firma godna zaufania, która swoje usługi świadczy na terenie całej Polski.