Planowanie i projektowanie wnętrza jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych to krok, który pozwali nam uniknąć wielu problemów na późniejszych etapach budowy. Jakich? Przeczytajcie.
Projekt wnętrza przed rozpoczęciem budowy – dlaczego warto?
Kiedy myślimy o rozpoczęciu budowy domu, to skupiamy się zwłaszcza na przygotowaniu terenu oraz na samych robotach budowlanych. Jednak z perspektywy architekta wnętrz wczesne zaplanowanie aranżacji jest kluczowe, abyśmy uniknęli późniejszych problemów technicznych i kosztownych przeróbek, np. instalacji. Często na etapie projektowania wnętrz pojawiają się aspekty, o których wcześniej nie myśleliśmy, a ich rozwiązanie, w już zbudowanym domu, może być wyzwaniem. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy warto więc zainwestować czas w przemyślany projekt, aby stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna i dostosowana do indywidualnych potrzeb domowników. Jak zaprojektować i urządzić wnętrze? W artykule wyjaśniamy, na jakie aspekty zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Rozmieszczenie instalacji – podstawa każdego projektu
Dobre zaplanowanie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej wpływa na nasz komfort w użytkowaniu poszczególnych pomieszczeń, ale nie tylko – np. niewłaściwe umiejscowienie gniazdek w miejscach narażonych na wilgoć może stwarzać ryzyko porażenia prądem. Wyobraźmy sobie, że dom jest już wybudowany, ale w trakcie wykończenia wnętrz okazuje się, że w kluczowych miejscach, takich jak kuchnia czy salon, brakuje wystarczającej liczby gniazdek. Dostosowanie instalacji w gotowych ścianach będzie wówczas wymagać kucia, co nie tylko wiąże się z dodatkowym kosztem, ale i może naruszyć pierwotną konstrukcję ściany.
Współczesne trendy w aranżacji wnętrz coraz częściej zakładają zastosowanie różnych typów oświetlenia – nie tylko sufitowego, ale również punktowego. Decyzje o umiejscowieniu źródeł światła sztucznego warto podjąć na wczesnym etapie projektowania wnętrza, aby uniknąć późniejszych przeróbek instalacji. Co więcej, wiele nowoczesnych projektów stawia na ukrycie instalacji w ścianach lub sufitach.
Instalacje warto też planować pod kątem automatyki domowej, systemów zarządzania energią czy systemów smart home.
Układy pomieszczeń, lokalizacja okien i drzwi
Kiedy dom jest już wybudowany i pozostają do wykonania prace wykończeniowe, to zmiana układu ścian może być niezwykle kosztowna, a w wielu przypadkach – niemożliwa. Planowanie wnętrz jeszcze przed rozpoczęciem budowy pozwala przemyśleć układ pomieszczeń, tak aby były one jak najbardziej funkcjonalne. Może się okazać, że pierwotnie planowane ściany działowe nie będą pasować do aranżacji i konieczne będą zmiany, np. stworzenie kuchni otwartej.
Także lokalizacja okien i drzwi ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności pomieszczeń. Zbyt mała liczba okien, ich złe rozmieszczenie lub niewłaściwa wysokość parapetów mogą znacząco ograniczać możliwości aranżacyjne. Przemyślenie tych elementów na etapie projektowania wnętrz pozwoli uniknąć nam późniejszych problemów, takich jak brak naturalnego światła w kluczowych miejscach lub kolidowanie otwartych skrzydeł drzwiowych z meblami.
Wybór podłogi na etapie projektu
Wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy, jak istotne jest wcześniejsze zaplanowanie podłogi. Wybierając panele podłogowe, musimy pamiętać, że będą one wymagać grubszej warstwy podkładu, natomiast decydując się na cieńsze płytki ceramiczne, weźmy pod uwagę fakt, że konieczna będzie inna grubość warstwy wylewki. Brak przemyślenia tego aspektu może prowadzić do problemów z poziomami posadzek w różnych pomieszczeniach, co może utrudniać montaż drzwi, listw przypodłogowych, a także wpływać na estetykę całego wnętrza.
Projektowanie zabudowy i mebli na wymiar
Projektowanie zabudowy meblowej pod wymiar (m.in. zabudowy kuchennej czy szaf wnękowych) wymaga precyzji co do wymiarów i układu pomieszczeń. Decyzje te najlepiej podejmować jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych, aby uniknąć sytuacji, w której zaplanowana zabudowa nie będzie pasować przestrzeni. Zwłaszcza kuchnia to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz. Aby była przede wszystkim funkcjonalna, konieczne jest dokładne rozplanowanie nie tylko zabudowy, ale także miejsc na sprzęty AGD, zlewu, przestrzeni roboczej.