Wiata śmietnikowa pozwala na estetyczne zagospodarowanie miejsca, gdzie przechowuje się kosze na śmieci. Oczywiście należy wybrać model, który jest trwały, wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jaki najlepiej się sprawdzi i czym kierować się przy wyborze?
Wiaty śmietnikowe – mała architektura, która poprawia estetykę ogrodu lub osiedla
Funkcjonalne wiaty śmietnikowe to takie, których estetyka jest dopracowana, a także przemyślana. Rzeczywiście dzięki nim można łatwiej utrzymać porządek wokół koszy na śmieci, a jednocześnie są one chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi czy nawet aktami wandalizmu. Wiaty śmietnikowe mogą być zamykane na klucz. Dzięki temu tylko mieszkańcy osiedla czy osoby upoważnione będą miały do nich dostęp. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie rzeczywiście świetnie się prezentuje. Wiatę można dopasować zarówno do stylu domu, budynku użytku publicznego, jak i osiedla. Warto zauważyć, że wiaty śmietnikowe mogą odmienić aranżację przestrzeni i podkreślić jej charakter. Wynika to z faktu, że wiaty mogą być wykonane z drewna, a także stali ocynkowanej odpornej na korodowanie czy też inne uszkodzenia mechaniczne.
Wiaty śmietnikowe – modele pasujące do otoczenia
Dzięki wiatom śmietnikowym można jeszcze lepiej zorganizować miejsce, gdzie przechowuje się pojemniki na odpady czy też kontenery. Co również ważne, konstrukcja wiaty może posiadać obicie ścian z paneli, poliwęglanu, siatki zgrzewanej czy też drewna. Dzięki temu, że może być pomalowana na dowolny kolor zgodnie z paletą RAL, dobierzecie ją pod kątem estetyki zagospodarowanej przestrzeni. Nie można zapominać, że wiata posiada zadaszenie, np. z blachy trapezowej. Kosze i znajdujące się w nich śmieci nie zamokną i będą mogły być poddane recyklingowi. Wiatę najlepiej umieścić na utwardzonym podłożu, które dodatkowo powinno być wypoziomowane. W efekcie taka wiata posłuży przez naprawdę długi czas. Według prawa budowlanego standardowa wiata śmietnikowa nie wymaga zgłoszenia. Możecie też wybrać taką, która posiada wewnętrzną furtkę służącą domownikom. Z kolei zewnętrzna jest przeznaczona dla pracowników służb komunalnych, którzy odbierają śmieci. Ważną rolę odgrywa tylna rynnna, która skutecznie odprowadza wodę nawet w przypadku silnych opadów deszczu.