Jaki rodzaj podłogi jest najlepszy dla alergików?

Dzieci i dorośli mogą mieć problem z alergią. Aby wyeliminować potencjalne źródła kurzu, grzybów i roztoczy często unikamy dywanów z długiego włosia, a podłogę pokrywamy materiałami łatwymi do czyszczenia. Czy jednak wszystkie sposoby wykończenia podłogi są tak samo przyjazne dla osób z alergiami? Przeczytaj o czterech najlepszych propozycjach na podłogę dla alergików!

1. Panele winylowe jako podłoga dla alergików

Wśród wszystkich dostępnych materiałów to właśnie panele winylowe (np. Designflooring) są jednym z najlepszych materiałów dla alergików. Dlaczego? Ich najważniejsze cechy to:

  • łatwe czyszczenie;
  • powierzchnia antystatyczna, nieprzyciągająca kurzu;
  • bezwonna struktura niewydzielająca szkodliwych oparów;
  • kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym.

Alergicy potrzebują materiału na posadzkę, który jest przyjemny w dotyku, ale też nie zbiera kurzu i zanieczyszczeń. Panele winylowe spełniają te standardy w najmniejszym szczególe. Warto pamiętać, że rdzeń mineralny w posadzce winylowej jest w pełni obojętny dla zdrowia, podobnie jak reszta materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Poza tym tego typu podłoga montowana jest bez fug, w których nie zbierają się zanieczyszczenia. Łatwość utrzymania w czystości sprzyja zabawom i pełnemu korzystaniu z powierzchni pokoju dziecięcego czy salonu.

2. Panele podłogowe drewnopodobne

Pod względem estetyki i sposobu układania panele laminowane przypominają odpowiedniki winylowe. To również jeden z materiałów polecanych dla alergików. Łatwo utrzymać je w czystości, a surowce użyte do wykonania takiej posadzki nie wydzielają oparów szkodliwych dla zdrowia alergików.

Trzeba jednak zaznaczyć, że panele laminowane mogą być nieco trudniejsze w utrzymaniu czystości. Chodzi przede wszystkim o to, że tego typu podłoga nie jest odporna na oddziaływanie wilgoci. Dlatego trzeba uważać, by panele nie nasiąknęły wodą, gdy regularnie je czyścisz. Na skutek zawilgocenia może dojść do ich rozszerzania i puchnięcia, co stwarza idealne warunki do gromadzenia się zanieczyszczeń. Dodatkowo podłogi drewnopodobne nie zawsze zachowują właściwości antystatyczne, co sprzyja gromadzeniu się kurzu na ich powierzchni.

3. Płytki ceramiczne dla alergików

Kolejnym dobrym materiałem na posadzki dla alergików są płytki ceramiczne. Naturalne pochodzenie wszystkich surowców stosowanych do ich produkcji zapewnia obojętność dla osób z alergiami. Świetnie sprawdzają się też w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, również w tych narażonych na oddziaływanie wilgoci. Płytki podłogowe są łatwe w czyszczeniu i można je myć przy pomocy wody z detergentami.

Słabością płytek ceramicznych w kontekście zdrowia alergików są fugi. Nie można układać tych posadzek bez zachowania minimalnych odstępów między nimi, a to właśnie one są miejscem gromadzenia się zanieczyszczeń. Aby zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych, fugi wykonuje się z materiałów antygrzybicznych i antypleśniowych. Poza tym ogromne znaczenie ma jakość układania posadzki i wykonywania fug. Nawet najmniejsze nieszczelności mogą prowadzić do gromadzenia się wilgoci i zabrudzeń, co sprzyja rozwojowi alergicznych substancji.

4. Podłogi drewniane w pokoju alergika

Tam, gdzie mieszkają alergicy, warto wziąć pod uwagę również podłogi drewniane. Jako materiał w pełni naturalny ma właściwości antystatyczne, dlatego nie przyciąga kurzu. Posadzka wykonana z desek podłogowych świetnie sprawdza się w salonie, sypialni czy pokoju dziecka.

Dobrze jest jednak pamiętać, że ten typ podłogi może być nieco trudniejszy w utrzymaniu czystości. Przede wszystkim drewniana podłoga musi być regularnie konserwowana, co wymaga stosowania lakierów i wykonywania cyklinowania. Jeśli sięgasz po produkty obojętne dla alergików (wodorozcieńczalne), jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będą przeszkadzać alergikom. Jednak lakiery w pełni chemiczne, utwardzane substancjami syntetycznymi mogą z czasem emitować opary szkodliwe dla uczulonych domowników.

Jak widać, jednym z najlepszych materiałów na podłogi dla alergików są panele winylowe. Rozważ ich samodzielny montaż, by szybko i bez zbędnych kosztów przystosować posadzkę do wymagań zdrowotnych domowników.