Jak prawidłowo zamontować płyty warstwowe? Instrukcja krok po kroku

Do budowy obiektu z płyt warstwowych można wybrać dwa rodzaje materiałów: płyty z rdzeniem z pianki PIR lub z wełny mineralnej MiWo. Nie różnią się one znacząco pod względem sposobu montażu – różne są natomiast ich właściwości, a co za tym idzie, zastosowania.

Krok pierwszy: dobór odpowiedniego rodzaju płyt warstwowych

Płyty warstwowe z rdzeniem z pianki PIR to materiały izolacyjny, który charakteryzuje się przede wszystkim wysokim poziomem izolacyjności termicznej i akustycznej. Sprawiają, że hałas nie przedostaje się do budynku ani nie wydostaje się na zewnątrz, a wnętrze budynku jest chronione przed stratami ciepła.

Płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej (MiWo) przede wszystkim zapewniają wysoki poziom ochrony przed pożarem. Te właściwości sprawiają, że najczęściej wykorzystuje się je podczas budowy obiektów o szczególnych wymogach przeciwpożarowych.

Zarówno płyty PIR, jak i MiWo, mają uniwersalne zastosowanie. Ważne jest jednak, by pamiętać, że do budowy ścian i dachów wykorzystuje się różne rodzaje płyt. Do obudowy ścian często wybierane są również chłodnicze płyty warstwowe, które różnią się od standardowych płyt ściennych PIR większą grubością rdzenia i konstrukcją zamka, a przez to zapewniające lepszą ochronę przed zmianami temperatury.

Krok drugi: zasady prawidłowego montażu

Montaż płyt warstwowych ściennych można przeprowadzić na dwa sposoby: w układzie poziomym lub pionowym. W każdym przypadku wymaga to zastosowania listwy startowej – elementu, który mocuje się do podłoża i w który wsuwa się pierwszą z płyt. Samo łączenie płyt ze sobą przebiega bardzo sprawnie. Robi się to za pomocą specjalnych zamków, które znajdują się na brzegach płyt. Niektórzy producenci oferują również płyty warstwowe z ukrytym systemem mocowania, dzięki któremu miejsca, w których łączą się płyty, wyglądają bardzo estetycznie

W przypadku płyt warstwowych dachowych w pierwszej kolejności buduje się konstrukcję stalową, żelbetową lub drewnianą, do której mocuje się kolejne fragmenty dachu.

Zarówno konstrukcja, jak i listwa startowa, muszą być dobrze przygotowane do montażu płyt. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie odchylenia od pionu i w razie potrzeby je skorygować. Tylko w ten sposób można zadbać o bezpieczny montaż ściany czy dachu.

Krok trzeci: elementy wykończeniowe budynków z płyt warstwowych

Elementy wykończeniowe, tzw. obróbki blacharskie, stosuje się w dwóch celach: po pierwsze, by zapobiec utracie ciepła i przedostawaniu się wilgoci, po drugie, aby poprawić estetykę budynku. Obróbki blacharskie montuje się również na zakończeniach dachu, na kalenicy, wokół otworów drzwiowych i okiennych. Stosuje się je w celu uszczelnienia elewacji i zabezpieczenia obiektu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.