Brązowienie iglaków to częsta troska osób uprawiających popularne tuje czy cyprysiki. Brązowe igły podczas suchej pory bywają powodowane przez choroby. Częściej jednak powodem zmian w kolorystyce i stanie igieł są błędy pielęgnacyjne. Sprawdź, dlaczego iglaki brązowieją w czasie lata i czy nawóz na brązowienie iglaków może być wówczas skuteczny.
Brązowienie iglaków – co wywołuje zmianę koloru igieł?
Brązowienie igieł w okresie lata najczęściej spowodowane jest niedoborem składników odżywczych w podłożu, w którym rosną przydomowe tuje, świerki czy cyprysiki. Brązowienie iglaków jest w tym czasie szczególnie częste ze względu na niedobory wody w glebie. Trzeba bowiem wiedzieć, że przyswajalność składników odżywczych z gleby wyraźnie zmniejsza się, gdy podłoże staje się suche. Niedostatecznie odżywiona roślina zaczyna ujawniać problem niedoboru składników mineralnych, w tym magnezu, właśnie poprzez zmianę kolorystyki swoich igieł. Przy deficycie magnezu igły powoli zaczynają tracić swoją zieloną barwę, zmieniając kolor najpierw na żółty, a w konsekwencji brązowiejąc. Finalnie brunatne igły opadają, a iglak obumiera. Aby temu zjawisku przeciwdziałać należy regularnie podlewać i nawozić iglaki. Kiedy objawy brązowienia staną się widoczne pomocny będzie nawóz przeciwko brązowieniu igieł, który przeznaczony jest do stosowania interwencyjnego i szybko rozpuszcza się dzięki krystalicznej formie. Warto przy tym pamiętać, że nawożenie iglaków będzie również istotne, gdy za brązowienie igieł odpowiedzialny okażą się szkodniki czy niedobór światła wywołany zaniedbaniem przycinania rośliny. Nawóz pomoże roślinie zregenerować igły i powrócić do zdrowego wyglądu.
Co zrobić, gdy iglaki brązowieją w okresie lata?
Ponieważ za letnie brązowienie iglaków odpowiadają przede wszystkim niedobory pokarmowe i deficyt wody, należy skupić się na tych dwóch aspektach. Należy zatem stosować regularnie specjalistyczne nawozy przeznaczone do tui czy innych roślin iglastych, a także skrupulatnie i systematycznie nawadniać rośliny. Niezależnie od tego warto upewnić się, czy za brązowienie igieł nie odpowiadają popularne szkodniki, np. przędziorki, ochojniki czy miodownice, nieodpowiednie pH podłoża lub deficyt światła. Wówczas po rozwiązaniu podstawowego problemu stanowiącego przyczynę przebarwienia igieł, nawóz na brązowienie iglaków oraz systematyczne podlewanie pomogą roślinie szybciej powrócić do zdrowia.
Nawóz na brązowienie iglaków – jaki wybrać?
Jeśli na naszych iglakach możemy zaobserwować przebarwianie się igieł, warto wybrać sprawdzony preparat, np. Florovit nawóz przeciwko brązowieniu igieł, który skutecznie zapobiega niedoborom magnezu i przeciwdziała brunatnieniu igieł i ich opadaniu. Florovit nawóz przeciwko brązowieniu igieł ma też tę zaletę, że może być stosowany w razie potrzeby przez cały rok i wspomagać rośliny również, gdy w przydomowym ogrodzie pojawią się pierwsze objawy pozimowego brązowienia iglaków. Nawóz na brązowienie igieł Florovit może być ponadto wykorzystywany zarówno do nawożenia doglebowego, jak i dokarmiania dolistnego w formie oprysków z użyciem roztworu przygotowanego na bazie nawozu Florovit. Serdecznie polecamy!