Cena budowy za m2 a wielkość domu

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o kosztach wybudowania domu jest jego powierzchnia. Każdy inwestor powinien mieć świadomość wpływu planowanego metrażu na finalną cenę przedsięwzięcia, aby lepiej dopasować projekt domu do dostępnego budżetu. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku inwestycji o sporej wielkości, które z oczywistych względów wiążą się ze sporymi nakładami finansowymi. W praktyce znaczenie mają również inne czynniki, włącznie ze specyfiką samego projektu budowlanego.

Metraż a koszty budowy

Z reguły cena budowy domu wzrasta w przypadku większych inwestycji. Większa przestrzeń użytkowa wymaga posiadania dużej działki i zużycia większej ilości materiałów budowlanych, a także realizacji wielu prac. Koszt budowy takiego domu nie zawsze jednak okazują się jednoznacznie wyższe, niż w przypadku mniejszych inwestycji. Nierzadko bowiem znacząca okazuje się różnica w przeliczeniu na metr kwadratowy, która może być o wiele bardziej korzystna. Domy o mniejszym metrażu wymagają pokaźniejszego zagęszczenia instalacji i elementów konstrukcyjnych, ze względu na bardziej ograniczoną przestrzeń wewnętrzną. Inaczej wygląda to w przypadku dużych budynków, które oddają do dyspozycji sporo wolnego, nieograniczonego ścianami działowymi miejsca. W praktyce, realny koszt inwestycji w przeliczeniu na m2 bardzo często okazje się tańszy dla domów o większym metrażu.

Specyfika projektu

Obecnie coraz większą popularność zyskują indywidualne projekty domów, które mogą być opracowane z myślą o konkretnej przestrzeni użytkowej. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, ponieważ może się przyczynić do zredukowania kosztów inwestycji. Projekt domu indywidualny powstaje w oparciu o szczegółowe ustalenia z architektem, dzięki czemu zawsze odpowiada potrzebom inwestora i jest do pewnego stopnia niepowtarzalny. Obejmuje on wiele precyzyjnych danych architektonicznych i konstrukcyjnych, a także informacji dotyczących instalacji wewnętrznych. Projekt indywidualny domu zawsze zawiera też szczegółowe opisy techniczne, listę niezbędnych materiałów, wymiary czy rozrysowane detale. Aby jednak jego realizacja przebiegała sprawnie, warto skorzystać z usług doświadczonych ekspertów. Indywidualny projekt domu mogą przygotować specjaliści New-House, którzy do tej pory zrealizowali setki projektów o zróżnicowanym metrażu.

miejsce na foto1

Rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne

Decydując się na indywidualny projekt domu jednorodzinnego, warto zwrócić uwagę na sam rodzaj obiektu oraz zastosowane w nim rozwiązania konstrukcyjne czy technologiczne. Inwestycja w budynek parterowy o sporej powierzchni użytkowej może być droższa w zestawieniu z budynkiem piętrowym, co wynika chociażby z większej powierzchni fundamentów. Z ceną za m2 budowy wiąże się też dobór odpowiednich materiałów budowlanych, konstrukcji dachu czy rodzaju stropu. Tańsze w budowie mogą się okazać bardziej minimalistyczne projekty indywidualne domów, które bazują na stosunkowo prostych i oszczędnych materiałach. Należy też pamiętać o instalacji grzewczej, wymiarach i liczbie okien czy drzwi oraz ewentualnych systemach OZE, ponieważ czynniki te są zależne od powierzchni budynku. W praktyce wpływają nie tylko na cenę, ale też charakterystykę energetyczną domu.

Pozostałe czynniki

Cena budowy w przeliczeniu na metr kwadratowy jest powiązana nie tylko z samą wielkością domu, ale też wieloma czynnikami zewnętrznymi. Znaczenie ma chociażby specyfika działki budowlanej, włącznie z warunkami wodno-gruntowymi czy ukształtowaniem terenu. Inwestorzy muszą brać pod uwagę również samą technologię budowy domu, ponieważ koszty różnią się w przypadku systemu murowanego, szkieletowego czy prefabrykowanego. Osobną kwestią pozostaje lokalizacja, a także powiązane z nią realia rynkowe. Dla poszczególnych województw wyróżnić można nie tylko inne koszty robocizny, ale też ceny materiałów budowlanych. O cenie decyduje w takim przypadku np. dostępność specjalistów czy konkretnych surowców.