Adaptacja poddasza – co warto wiedzieć?

Adaptacja poddasza to przekształcenie przestrzeni pod dachem domu w funkcjonalne pomieszczenia. To doskonały sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej domu.

Dodatkowe pokoje, biuro, garderoba czy miejsce na graty – co tylko przyjdzie Ci do głowy! W tym artykule dowiesz się więcej o projektowaniu poddasza i całym procesie adaptacji.

Projekt poddasza – dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalisty?

Tu za ciemno, tam za duszno, no i te przeklęte skosy! Zaprojektowanie poddasza to nie lada wyzwanie dla projektantów, a co dopiero dla osób, które bez wiedzy i doświadczenia chcą zrobić wszystko na własną rękę.

Skosy, wysokość, akustyka, dostęp do światła, wentylacja, wilgoć, nietypowe kształty – to jedne z wielu elementów, które trzeba wziąć pod uwagę projektując poddasze.

Architekt lub projektant wnętrz jest świadomy wszystkich pułapek i kluczowych aspektów i może zaaranżować wszystko estetycznie, ze smakiem. Dla specjalisty takie zadania jak adaptacja niskiego poddasza, aranżacja wnętrz czy pełne zagospodarowanie poddasza to chleb powszedni! A wszystko to przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni poddasza.

Zachęcamy do współpracy z biurem architektów BRUV. Projekty poddaszy to dla nich codzienność, a na swoim koncie mają już dziesiątki realizacji – od projektów pojedynczych pomieszczeń po całe inwestycje.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu poddasza?

Wydaje Ci się, że wszystko jest już przemyślane i możesz śmiało przystąpić do remontu poddasza? Miejmy nadzieję, że tak! Dla pewności podzielimy się z Tobą uwagami i wskazówkami, które zaoszczędzą Ci nerwów w przyszłości. Oto aspekty, o których powinieneś pomyśleć.

 • Ocieplenie i temperatura – pamiętaj, że poddasze może się mocniej nagrzewać.
 • Doświetlenie naturalnym światłem – rozważ zainstalowanie dodatkowych okien lub świetlików, jeśli lubisz światło naturalne.
 • Wilgoć – zadbaj o właściwą wentylację i zabezpieczenie przed wilgocią.
 • Układ funkcjonalny – rozmieść pomieszczenia w taki sposób, aby unikać klitek i ciasnych przestrzeni. Pamiętaj, że skosy zmniejszają przestrzeń, również wizualnie.
 • Instalacje – przemyśl rozmieszczenie instalacji.
 • Wentylacja – pamiętaj, że odpowiada nie tylko za komfort cieplny, ale też może zapobiegać wilgoci.
 • Przechowywanie – zastanów się nad możliwościami przechowywania, aby efektywnie zagospodarować przestrzeń.

Usiądź z rodziną lub znajomymi i zróbcie burzę mózgów, może coś Ci umknęło? Jeśli chcesz mieć całkiem spokojną głowę, to oddaj projekt adaptacji poddasza w ręce specjalistów. W tym miejscu nieśmiało napomkniemy, że projekty poddasz dla firmy BRUV to chleb powszedni ;).

Formalności i wymagania prawne

Decyzja o adaptacji poddasza niemal zawsze wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych formalności. Najczęściej mamy do czynienia ze zgłoszeniem lub pozwoleniem na budowę.

 • Zgłoszenie to procedura w formie uproszczonej, stosowana w przypadku prac adaptacyjnych, które nie są mocno inwazyjne i nie wpływają bezpośrednio na konstrukcję budynku. Obejmuje to między innymi wymianę podłogi, tynków lub okien dachowych o tych samych wymiarach, postawienie ścianek działowych, czy rozbudowę instalacji domowych.
 • Pozwolenie na budowę w przypadku wykańczania poddasza będzie wymagane, jeśli prace będą obejmowały m.in. rozbudowę budynku, zmianę jego bryły, modyfikację kąta nachylenia dachu, instalację schodów lub dodanie nowych okien.

Projekty domów z adaptacją poddasza – najważniejsze informacje

Należy pamiętać o tym, że projekt domu z poddaszem do adaptacji pozwala na wybudowanie domu jednorodzinnego z poddaszem, które w momencie oddawania budynku do użytkowania nie jest jeszcze zaadaptowane. Pozwala to na adaptację poddasza w późniejszym terminie, gdy tylko nastąpi taka potrzeba.

To Twoja wizja, jako klienta jest najważniejsza. Dobry architekt zrobi wszystko, aby finalny rezultat był jak najbliższy wymarzonej aranżacji i jednocześnie subtelnie wyperswaduje złe pomysły :).

Planujesz przekształcić poddasze w przestrzeń użytkową? Oto wymagania:

 1. Przeznaczenie i funkcja – poddasze musi zostać przystosowane do przebywania ludzi – rzecz oczywista. Finalna wersja ma być w stanie pełnić funkcję sypialni, pokoi dziennych, pomieszczeń pomocniczych (garderoby, łazienki, kuchnie), technicznych i gospodarczych.
 2. Wymagania techniczne – należy zadbać o solidną konstrukcję stropu, zdolną unieść ciężar ścian działowych, odpowiednie ocieplenie, izolację termiczną, właściwą wentylację, ogrzewanie, instalację elektryczną, doświetlenie światłem dziennym poprzez okna. Ważne jest również uwzględnienie obciążeń klimatycznych lub zmiana kąty nachylenia dachu (jeśli konieczna).
 3. Wysokość pomieszczeń – minimalna wysokość w świetle pokoi powinna wynosić 2,2 metra. Przy stropach pochyłych średnia wysokość między największą a najmniejszą wysokością pomieszczenia, lecz nie mniejsza niż 1,9 metra. Przestrzeń o wysokości poniżej 1,9 metra nie wlicza się do powierzchni użytkowej.
 4. Formalności i dokumenty – w zależności od prac wymagane jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie.
 5. Adaptacja poddasza – ocena stanu poddasza, zaplanowanie prac, projekt.